BOR – wszystko co musisz wiedzieć o tym „małym” pierwiastku

Obecność Boru w naszym organizmie rzadko jest kontrolowana. Jego niedobory  są pomijane lub uznawane za nieistotne. Czy słyszeliście aby w przypadku reumatyzmu, osteoporozy, zaburzeń poziomu hormonów płciowych, candidy zlecono badanie poziomu Boru?  A jednak poziom Boru w naszym organizmie jest niezwykle ważny. Przypadki niedoboru opisałam w dwóch osobnych postach. Tutaj skupię się na informacji.

Bor jest pierwiastkiem śladowym. Jego zapotrzebowanie  dobowe to 2-4 miligramów.  Do organizmu trafia głównie drogą pokarmową w pokarmach takich jak: daktyle, morele, gruszki, jabłka winogrona, fasola, orzechy, jaja kurze. Urozmaicona dieta winna zabezpieczyć nas przed jego niedoborem.  W krajach uprzemysłowionych poziom Boru w pokarmach ulega zmniejszeniu. Stosowanie w uprawach  nawozów mineralnych powoduje mniejszą absorbcję Boru z gleby i przyczynia się do powstania jego niedoborów w pokarmach.

Rozpoznanie niedoborów Boru nie jest łatwe, często mylone z innymi jednostkami chorobowymi.  Ważne aby pamiętać, że poziom Boru w organizmie spada wraz z wiekiem a długotrwałe przyjmowanie magnezu, w szczególności w postaci mleczanu magnezu  blokuje wchłanianie Boru  i przyczynia się do powiększania niedoborów. Długotrwały niedobór może prowadzić nawet do chorób zwyrodnieniowych stawów, zaburzeń hormonalnych, nowotworów prostaty, utraty koncentracji i pamięci, osteoporozy i wielu innych objawów.

Źródła poza pokarmowe pierwiastka to Boraks i Kwas Borowy.

Boraks jest zasadowym minerałem, wydobywanym z ziemi. Zawiera on ponad 11% stężenie Boru, który w odżywczy sposób wpływa na nasze zdrowie.  Tradycyjnie wykorzystywany był do czyszczenia oraz konserwowania żywności.

Kwas Borowy występujący w przyrodzie jako.  Jest wykorzystywany również jako konserwant. Rozcieńczony roztwór kwasu borowego jest środkiem dezynfekującym. W laboratoriach jest stosowany jako środek neutralizujący do przemywania skóry po oblaniu ługami. Środek złuszczający i ściągający. W mieszaninie z talkiem jest składnikiem zasypki do stóp zwalczającej przykry zapach i nadmierne pocenie (nazwa handlowa Antypot). Jest również składnikiem farmakopealnej maści bornej. Kwas Borowy zawiera do 50% więcej Boru niż Boraks.

Jak Bor działa na nasz organizm?

Boraks i Kwas Borowy uważane są za związki o podobnym działaniu na zdrowie człowieka. Boraks uważany jest za związek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny, przeciwwirusowy, odtruwający.  Najwyższe stężenie Boru w organizmie znajduje się w gruczołach przytarczyc, kościach i szkliwie zębów.

Jego niedobór powoduje:

  • nadczynność przytarczyc spowodowaną wydzielaniem zwiększonej ilości hormonu polipeptydowego, a następnie zwiększenie poziomu wapnia we krwi jako skutek uwalniania go z kości i zębów – prowadzi to do występowania osteoporozy, próchnicy, zapalenia stawów. Utrzymujący się  wysoki poziom wapnia z czasem powoduje sztywność stawów, skurcze mięśni, miażdżycę, kamienie nerkowe, zwapnienie tkanek miękkich i gruczołów dokrewnych (jajników i szyszynki).
  • Wpływa na konwersję witaminy D, obniżając jej zdolność do utrzymania wapnia w kościach.
  • Obniżenie odporności immunologicznej, pogorszenie wzroku, pracy serca, łuszczycę
  • Spadek koncentracji i zdolności zapamiętywania
  • Przyczynia się do obniżenia poziomu testosteronu u mężczyzn (przez co umożliwia rozwój guzom prostaty) i zaburzeń poziomu estrogenu u kobiet w okresie menopauzy
  • Sprzyja powstawaniu zaćmy poprzez odkładanie się wapnia w soczewkach oka
  • Trudności z pozbyciem się wapnia z komórek i pośrednio przyczynia się do obumarcia komórek

 

Wapń, Magnez a niedobór Boru czyli co tak naprawdę powoduje osteoporozę!

Z wiekiem gospodarka wapniem i magnezem w organizmie jest coraz bardziej rozregulowana. Generalnie można powiedzieć, że spożywane pokarmy nie zapewniają dobrego funkcjonowania organizmu. Występują liczne niedobory wynikające z jakości pożywienia, komponowania posiłków oraz przyswajania. W organizmie ludzkim  statystycznie mamy wystarczające ilości wapnia. Problem jest jedynie z tym, w jaki sposób utrzymać wapń  w kościach i nie pozwolić mu uwolnić się do tkanki miękkiej.  Czyli jak zatrzymać Osteoporozę?

Pomaga w tym odpowiedni poziom witaminy D3 oraz witaminy K. Jednakże to nie wszystko. Bor i Magnez to następne dwa asy w rękawie.  Utrzymujący się niedobór  Boru sprzyja  uwalnianiu wapnia z kości, gdzie następnie trafia do tkanek miękkich, rozregulowuje poziom hormonów płciowych. Dla zaprowadzenia porządku niezbędny jest również magnez. Jego suplementacja jest dość popularna, często mało efektywna. Podawanie drogą  pokarmową jest dość problematyczne ze względu na ograniczoną możliwość wchłaniania z przewodu pokarmowego oraz właściwości przeczyszczające magnezu. Suplementacja magnezu chlorkiem magnezu podawanym w formie okładów, moczenia stóp, preparatów w aerozolu na skórę wydaje się dość efektywnym rozwiązaniem.

Podsumowując: szczególnie dla osób starszych niezbędna jest suplementacja Boru rozłożona na cały dzień i wzmocniona w razie potrzeby dawkami magnezu podawanymi przez skórę. Należy pamiętać o sezonowym wygrzewaniu ciała na słońcu, suplementacji wit. D3 w okresach zimowych  i różnorodnej diecie. Sprzyjać nam wtedy będzie unormowany poziom hormonów płciowych. Każdorazowo poziom suplementacji powinien określić lekarz lub doświadczony terapeuta/ dietetyk/ żywieniowiec.

Bor a reumatyzm

Niedobory Boru stwierdzono w stawach objętych reumatyzmem oraz kościach do nich przyległych. Często niedobory te stanowią nawet do 50% pierwiastka.  Uzupełnienie niedoboru Boru powoduje szybkie wzmocnienie kości.  Suplementacja niedoborów Boru przy rekonwalescencji związanej z leczeniem złamań znacznie skraca okres zrostu.

Co Candida ma wspólnego z Borem?

Jest wiele doniesień naukowych, mam także własne doświadczenia na temat wpływu suplementowania Borem a wpływem na candidę, grzybicę stóp, odór stóp, grzybicę pochwy, szczególnie szczepów lekoopornych.  Większość objawów związanych z grzybicą ustępuje pod wpływem zastosowania związków Boru. Wcześniej, w leczeniu konwencjonalnym objawy wracały w okresie  do 2 tygodni od zakończenia leczenia, dlatego warto spróbować metod suplementacji Boru  wzmocnionych stosowaniem Citroseptu, Olejku Oregano i metod częstotliwościowych urządzeniem Zapper eliminującym konkretne patogeny bytujące w organizmie.

W literaturze opisane są  też  osiągnięcia związane z usuwaniem związków fluoru i metali ciężkich z organizmu przy pomocy związków Boru.  Jest to o tyle ważne, że związki fluoru wpływają na stan kości oraz prowadzą do zwapnienia szyszynki i niedoczynności tarczycy. Dostarczony do organizmu Bor tworzy z fluorem  –  fluorki boru usuwane z organizmu wraz z moczem. Fluor wskazywany jest również jako możliwa przyczyna fibromialgii, trądzika różowatego i chronicznego zmęczenia. Obecność Boru w organizmie na bieżąco przyczyni  się  usuwania niepożądanych związków.

W osobnych postach opisałam dwa przypadki zastosowania suplementacji Borem w chorobach stawów.

Leave a reply