Wątroba – skąd masz wiedzieć jak o nią dbać?

Wątroba – jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Bierze udział w detoksykacji organizmu, procesach trawienia, termoregulacji, wpływa na czynniki krzepnięcia. Wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest najbardziej wrażliwym na emocje organem człowieka. Zapewnia przepływ energii Qi przez umysł i ciało, dzięki czemu następuje swobodny przepływ płynów ustrojowych i składników odżywczych w organizmie.

Statystycznie nie martwimy się o wątrobę. Niby nie boli. Objawy zgłaszane lekarzowi to najczęściej bóle, niestrawności żołądka i  przewodu pokarmowego, nudności, wymioty, zgaga, biegunki.  Czasami coś „pokuwa” w prawym boku, pod żebrami. A wątroba jako pozbawiona unerwienia czuciowego sama z siebie nie boli. Ból może pochodzić od rozciągniętej i podrażnionej błony  surowiczej, wskutek powiększenia wątroby, może też pochodzić z obrębu dróg żółciowych. Powiększenie bywa skutkiem  stłuszczenia narządu, zastoju krwi  przy niewydolności serca, zakrzepicy żył wątrobowych, zapalenia o różnej etiologii lub też  nowotworów i ich konsekwencji czyli przerzutów. Czasami bywa bowiem  za późno.

Rada pierwsza   Zrób USG jamy brzusznej!     Nawet  kiedy nic jeszcze nie boli. Jeśli masz 20, 40 czy więcej lat. Jeśli masz dziecko też zrób mu  USG. W gabinecie u dobrego diagnosty. Przyda się. Jeśli zostają wykryte zmiany, lekarze chcą wiedzieć  kiedy mogły nastąpić? To znaczy czy 5, 10,  15 lat temu zmiana już  wystąpiła? Czy nastąpił progres?  A może masz tę zmianę od urodzenia?  Każdemu po 40 roku życia doradzam regularne, co rok, dwa  wykonywanie USG. Jest to najszybszy sposób aby zauważyć zmiany i zapobiec konsekwencjom. Wielu pacjentów jest kierowanych na USG w sprawie np. pęcherza moczowego, nerek, pęcherzyka żółciowego a przy okazji dowiadują się o zaburzeniach wątroby. Czasami za późno.

Na pracę wątroby ma wpływ wiele czynników:

  • Nieprawidłowa, bogata w tłuszcze dieta sprzyjająca stłuszczeniu wątroby. W głównej mierze dotyczy to ludzi otyłych oraz z zaburzoną przemianą lipidową lub węglowodanową.
  • Nadużywanie alkoholu – prowadzi do stłuszczenia, zapalenia lub marskości wątroby.
  • Długotrwałe stosowanie dużej leków / suplementów.
  • Obciążenie bakteriami, pasożytami, wirusami, grzybami, związkami metali ciężkich i produktami metabolizmu.
  • Ryzykowne zachowania seksualne, przeprowadzanie zabiegów związanych z przerwaniem ciągłości skóry, brak higieny szczególnie w krajach egzotycznych– związane są z ryzykiem zakażenia wirusami.
  • Predyspozycje genetyczne – szczególnie w przypadkach chorób autoimmunologicznych

Co się wtedy dzieje?

Spowalnia się  przepływ energii Qi. Powstają obrzęki, uczucie rozpierania w obrębie jamy brzusznej lub klatki piersiowej. Zaawansowane zaburzenia prowadzą do powstania zgrubień w okolicy szyi i wola tarczycy, powstają torbiele piersi. Narasta sztywność stawów, napięcie karku i pleców. Słabo oczyszczona krew przyczynia się do uwalniania toksyn min. przez skórę, powstają wypryski, oznaki alergii. Dość charakterystyczna jest suchość, pieczenie, zaczerwienienie oka. Pacjent słabnie, ma mniejszą wytrzymałość wysiłkową, obniża się libido, następuje ginekomastia czyli przerost piersi u mężczyzn, zaburzenia krzepnięcia.  Co w takim przypadku zrobić?

Rada druga     Zrób podstawowe dla wątroby badania !

O zaburzeniach w jej pracy może świadczyć:

  • Podwyższone stężenie bilirubiny
  • Podwyższone stężenie amoniaku
  • Obniżone stężenie mocznika
  • Wydłużenie czasu krzepnięcia
  • Podwyższenie stężenia GGTP
  • Wzrost aktywności AspAT i AIAT

Ale nie zawsze. Są przypadki dolegliwości, ewidentnych zaburzeń funkcjonowania, tzw. plam wątrobowych na dłoniach, a wyniki w normie. Trudno powiedzieć dlaczego. Wynik może być pomyłką w laboratorium ale częściej odpornością organizmu walczącego o utrzymanie zdrowia.

 

Rada trzecia     Nawet jeśli masz dobre wyniki zrób badanie VEGA test  – pozbądź się  pasożytów.

Doświadczenie diagnosty wskazuje, że ponad połowa dorosłej populacji człowieka jest właścicielem pasożytów. W najlepszym przypadku patogennych grzybów, bakterii, wirusów.  Jeśli chodzi o wątrobę to bytuje tu często przywra wątrobowa,  która dostaje się do naszego organizmu z pożywieniem. Należy zakładać, że jest ona pasożytem kręgowców i bezkręgowców wodnych czyli np. ryb, ślimaków itp., szczególnie tych wędzonych na zimno. Rozmiary przywry w zależności od gatunku sięgają do 10cm. Żywność spożywana bez obróbki termicznej ( np. sushi) lub po obróbce jedynie w niskiej temperaturze (wędzenie na zimno) nie zabezpiecza nas przed tym pasożytem. Nie bagatelizuj objawów. Sygnałami posiadania nieproszonego gościa często bywają powtarzające się migreny, choć nie zawsze. Czasami objawów brak.   Przywra osadza się też  w macicy i aktywnie współuczestniczy w powstawaniu mięśniaków lub endometriozy. Opisy przypadków w następnych postach.

Przywra bytująca w organizmie żywiciela w długim okresie czasu prowadzi do nowotworów. Literatura medyczna oficjalnie to potwierdza.  Badanie kału rzadko przynosi rozwiązanie. Z mojego doświadczenia istnienie pasożytów potwierdzono dopiero w 9, 11, 12 dniu badania kału. Kto ma tyle cierpliwości? Najbardziej zdeterminowani, chorzy od dłuższego czasu, szukający wytrwale przyczyn niedomagań. Badanie VEGA test wykonane u doświadczonego diagnosty, który po badaniu może zaproponować skuteczną terapię jest najprostszym i najszybszym rozwiązaniem.

 

Jak dbać o wątrobę?

Podstawowe zalecenia przy niedomaganiach wątroby to:

  • dieta eliminująca tłuszcz, produkty przetworzone, ciężkostrawne
  • zmniejszenie porcji posiłków
  • unikanie alkoholu
  • unikanie długotrwałego przyjmowania leków
  • unikanie ryzykownych zachowań seksualnych
  • stosowanie szczepień ochronnych, szczególnie przy wyjazdach do krajów egzotycznych

 

Rada czwarta    Jeśli masz już wiedzę, że problemy z twoją  wątrobą są kontrolowane, pozbyłeś się pasożytów, czas na regenerację  –  Oczyść wątrobę. Metod oczyszczania wątroby jest wiele. Wszystko zależy od stanu zdrowia oraz motywacji. Metody oczyszczania organizmu począwszy od oczyszczania jelit, wątroby, nerek itp. uważam za jedne z najważniejszych w terapii zdrowia. Mają wiele zalet: są tanie, dostępne, bezpieczne i efektywne. Regenerują organizm w ujęciu holistycznym i przyczyniają się do polepszenia funkcjonowania sąsiednich organów. Jeśli chcesz przeprowadzić oczyszczanie organizmu skonsultuj się z doświadczonym naturoterapeutą lub zdobądź rzetelną wiedzę we własnym zakresie. Ważny jest wybór drogi oczyszczania, kolejność,  terminy i ograniczenia. PAMIĘTAJ! Nigdy nie przeprowadzaj oczyszczania wątroby zanim nie sprawdzisz i nie pozbędziesz się pasożytów! Odwrócona kolejność przyniesie więcej szkody niż pożytku. Protokoły oczyszczania poszczególnych organów będę na bieżąco zamieszczała na blogu.

Jeśli diagnozę i regenerację masz za sobą …

Rada piąta    Rozśmiesz wątrobę!  Wątroba jest emocjonalna. Reaguje na stres, gniew, flustrację, nieuprzejmość, agresję, wybuchowość, nieustępliwość, chamstwo i używki. Kumulowanie emocji nie wychodzi jej na dobre. Zaburzona będzie wpływać  na powstawanie niestrawności, nietolerancje pokarmowe, powodować złe samopoczucie i osłabienie aktywności, uczucie zmęczenia.

Nie wiesz co masz zrobić?  Rozśmiesz ją ulubioną komedią. Umów na spotkanie w wesołym towarzystwie. Wpraw ją w ruch. Taniec, joga, tai-chi, nordic walking doskonale dadzą sobie radę. Działaj! Wstań z kanapy! Wyłącz telewizor! Pamiętaj o tym kilka razy w tygodniu. Zastosuj lekką przyjemną dietę. Od czasu do czasu aromatyczny relaksacyjny  masaż. Kilka dni soków warzywnych, herbat ziołowych sprawi, że będzie zadowolona. Przy braku przeciwskazań zastosuj tonik z naturalnego octu jabłkowego. Do szklanki ciepłej wody dodaj łyżeczkę octu i miodu. Pij 3 razy dziennie. Wątroba lubi miód. Jeśli nie możesz używać miodu zastąp go stewią  lub korzeniem lukrecji. Smak słodki w tym przypadku zapewni wątrobie głęboki stan relaksu. Zboża (szczególnie jęczmień, amarantus, komosa ryżowa), rośliny strączkowe i węglowodany złożone są znakomite w tym przypadku. Pożegnaj żarłoka! Zmniejsz porcje! Powitaj smakosza!  Jadaj częściej!  Dodaj szparagi, sałatę rzymską latem, por, kapustę, kalarepę, brokuły, kalafior, seler naciowy, ogórek, rzodkiew oraz fasolę mung i jej kiełki.  Potrawy dopraw ziołami umiarkowanie ostrymi. Stosuj kurkumę, bazylię, kardamon, majeranek, kminek, koper, rozmaryn, imbir, pieprz czarny. Spirulina, wodorosty, chlorella, zielona pietruszka, lucerna, jarmuż też są mile widziane. Żyj przyjemnie!

ps.

Pozwolę sobie tutaj na opis osobistych doświadczeń związanych z oczyszczaniem wątroby. Kilka lat temu byłam na turnusie z udziałem Pana Michała Tombaka, znanego autora książek min. o oczyszczaniu organizmu. Motywem przewodnim spotkania było oczyszczanie wątroby, w teorii i w praktyce.  W ramach spotkania każdy z uczestników miał możliwość osobistej konsultacji, z czego i ja skorzystałam. Rozmowa przebiegała początkowo jak u lekarza, tzn. ja opisywałam  szereg niepokojących mnie objawów – Pan Tombak słuchał. Po chwili ciszy zaczął zadawać mi pytania. Z każdą wypowiadaną odpowiedzią czułam, jak zbliżam się do „oślej ławki”. Każda kolejna odpowiedź obnażała mój stosunek do samej siebie. Było mi wstyd odpowiadając – nie niestety tego nie robię – nie mam na to czasu itp.  Zdałam sobie sprawę, że nawet on nie może mi pomóc, ponieważ ja sama nie wypracowałam sobie podstawowych nawyków obniżających ból, stres, dolegliwości. Profesor zamyślił się i powiedział : „Najwyraźniej nie jest pani wystarczająco zmotywowana, a dolegliwości nie są na tyle uciążliwe aby zmienić ten stan rzeczy.  Proszę wykonywać podstawowe moje zalecenia a gdy przyjdzie odpowiedni dla pani czas – z wiedzą jaką pani posiada znakomicie sobie pani ze wszystkim  poradzi”. 

Post opracowano min. na podstawie: Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego A. Moritz; Zdrowa wątroba zdrowe jelita dr. S. Cabot; Wątroba E. I. Sklianskaja; Parazytologia i akaroentomologia medyczna PWN; Kanon medycyny chińskiej żółtego cesarza M. Ni; Emocjonalna wątroba P. Domin
Leave a reply